Odvětrávací systém
Na členské schůzi ze dne 5.6.2018 byla vznesena připomínka na předsednictvo BD ohledně funkčnosti větracího systému na straně vchodu 2939. Podle vyjádření se někteří uživatelé potýkají s nečistotami charakteru jemného prachu vnikajícího přes ventilační systém do bytu. V projektové dokumentaci je každá souvislá řada sběrných míst – koupelny, toalety a kuchyňské linky – vybavena svislým sběrným potrubím zakončeným na střeše odvětrávací střešní hlavicí. Vchody 2937 a 2939 mají každý 5 sběrných potrubí a vchod 2938 6 potrubí, celkem tedy se na střeše nachází 16 střešních hlavic. Kromě nich se na střeše nachází také odvětrávací komíny pro kanalizační systémy, ale ty nejsou tématem tohoto článku. Na každé sběrné potrubí jsou napojena sběrná místa lokalizovaná v těsné blízkosti sběrače a to podle projektového řešení jednotlivých bytů. Střešní hlavici tvoří pasivní ventilační jednotka, která za příznivých větrných podmínek zvyšuje podtlak (rozdíl mezi tlakem vzduchu uvnitř potrubí a venkovním prostředím) ve sběrném potrubí a tím zlepšuje účinnost odsávání. Vítr roztáčí turbínu hlavice, která pomocí zakřivených lopatek přisává vzduch z potrubí.
Bohužel, tato jednotka za bezvětří není vůbec účinná a výměna vzduchu ve sběrném potrubí podléhá pouze zákonům termodynamiky, kdy podtlak je minimální a pro účinné odvětrávání zcela nedostačující. Pokud je spuštěn jeden či více bytových odsávacích ventilátorů, nemá sběrné potrubí možnost spolehlivě vzniklý přetlak vyrovnat směrem na střechu a tak logicky dojde k tomu, že tento přetlak se vyrovná prouděním přes jiné bytové ventilátory, které jsou právě vypnuté. A jestliže je v tomto vzduchu obsažen např. cigaretový kouř, je zřejmé, že se okolo ventilátoru v postižených bytech mohou dlouhodobě vytvářet našedlé šmouhy na stěnách.
Stávajícímu systému odvětrávání, tak jak je naprojektováno, nelze nic vytknout. Funguje přesně tak, jak má i s výše uvedeným nedostatkem. Jedním z řešení avšak nákladným pro všechny uživatele by bylo opatřit místnosti „ohrožené“ zplodinami z odvětrávání omyvatelnými stěnami a pravidelně je čistit. Jiným elegantnějším řešením je vyměnit stávající střešní hlavice za elektrické ventilátory s řízeným sacím výkonem. Ten zajišťuje stálý přesně nastavitelný podtlak v sacím potrubí a tím minimalizuje riziko zpětného proudění zplodin do bytů. Jedná se ale o nákladný projekt. Cena jednoho kvalitního ventilátoru (se započítáním předpokládané slevy) se pohybuje zhruba okolo 25.000,- s tím, že je nutné také počítat s rozvody el. energie a následnými náklady na provoz. Z těchto důvodů je zřejmé, že realizace je možná pouze v rámci celkové rekonstrukce a zateplení střechy, s níž se v budoucnu plánuje. Do té doby není v našich možnostech stávající nepříznivé podmínky jakkoliv ovlivnit.
Napsat komentář