Výbuch plynu v paneláku v Prešově

Dne 6.12.2019 došlo v prešovském paneláku k explozi nahromaděného svítiplynu. Ke dni publikace tohoto článku se zatím rozjíždělo vyšetřování a byly obviněny osoby podílející se na rekonstrukčních pracech okolo domu. Tlaková vlna měla, jak je vidět z fotografie, naprosto devastující účinky na horní podlaží, kde se také unikající plyn shromažďoval. Svítiplyn (což je technicky zemní plyn odorizovaný merkaptanem za účelem jeho snadné detekce při úniku) stoupá vzhůru a v uzavřených prostorech se tak hromadí postupně od vrchu směrem dolů. Svítiplyn je díky odorizaci již velmi zřetelně cítit i při velmi malých koncentracích, které jsou hluboko pod minimální úrovní nutné pro dosažení výbušné koncentrace. To je nesmírně důležité pravidlo pro prevenci před vznícením uniklého plynu. Shrněme si tedy důležitá pravidla, která mohou zabránit podobnému neštěstí jako tomu v Prešově nebo alespoň snížit rozsah následků:

  1. Je-li cítit typický zápach svítiplynu, vždy je nutné co nejrychleji odvětrat zasažený prostor. Otevřete všechna okna. Pokud je cítit plyn pouze v bytě, otevřete všechna okna v bytě ale ponechejte dveře do bytu zavřené a zkontrolujte uzavření kohoutků plynového sporáku. Pokud je plyn cítit na chodbě, zajistěte otevření všech schodišťových oken směrem od vrchu dolů a otevřete všechny vstupní dveře do domu. Pokud je plyn cítit ve sklepním prostoru, odvětrání je možné otevřením všech 3 vstupních dveří do sklepní chodby a dále okna a dveře stejně jako při zamoření chodby. Po provedení všech uvedených úkonů urychleně opusťte zasažený prostor do bezpečné vzdálenosti.
  2. Nepoužívajte žádné elektrické spotřebiče, elektrické rozvody zásuvkové nebo světelné a také výtah. To platí jak pro jejich zapnutí tak i pro jejich vypnutí. V obou případech může vzniknout nebezpečné jiskření.
  3. V případech úniku plynu na chodbě nebo ve sklepních prostorech ihned volejte hasiče 150 (z mobilního telefonu 112). Nemusíte se obávat žádných sankcí v případě, že by se nakonec ukázalo, že se jedná o planý poplach nebo příp. nevhodný žert jako např. úmyslné zamoření koncentrátem merkaptanu. Hasiči si podle potřeby přivolají další složky IZS jako např. specialisty s měřící a detekční technikou. V případě úniku plynu pouze v bytě se po řádném odvětrání, kontrolou uzavření všech kohoutků sporáku a uzavření oken ujistěte, zda znovu nevzrůstá zápach plynu. Pokud ano, je nutné opět otevřít všechna okna a zavolat hasiče.

I když prvotní odvětrání může následně ztížit hledání příčin úniku plynu (pokud se o únik skutečně jedná a ne o něco jiného), je nesmírně důležité právě proto, že může koncentraci plynu udržet v bezpečné úrovni.